Saveti Nade Macure
Jastuk na kome spavamo i sanjamo – Jesmo li na kraju leta uradili sve što smo mogli za svoje zdravlje? Godišnji odmori i služe da se nakupi energija koju ćemo trošiti u hladnim jesenjim, zimskim danima. Promena boravka ponekad nas upućuje na staloženo rešavanje problema – da stanemo i razmislimo o svemu. Šetnja po planini, kroz borovu šumu, kiseonik, more, jezera i reke, kao i sunce, aerosoli joda, kupanje sa planktonima… Sve je to iza nas, vraćamo se u svakodnevnicu, vraćamo se poslu, komšijama, svojim stanovima i kućama, tekućim i dobro poznatim obavezama.
Kontakt s prirodom i nakon odmora – Veoma je važno da i dalje, nakon odmora, mislimo na zdravlje. Koliko sad treba da vodimo računa? Pre svega, svakako ne smemo zaboraviti šetnju na otvorenom, plivanje u zatvorenim bazenima, vožnju biciklom – ukoliko to dozvoljavaju vremenske prilike. Kontakt sa prirodom osnov je svega. Posle kombinovanja fizičkog i mentalnog rada, najbolje prija dnevni odmor od bar petnaestak minuta. Govorimo o relaksirajućem odmoru: lezite na leđa, potpuno se opustite, slušajte laganu muziku ili tišinu. Noćni odmor podrazumeva pravilan raspored kreveta, kažu oni koji se bave ovim problemom. Glava mora biti na severu, a noge na jugu. Iako je to individualno, noćni odmor podrazumeva šest do osam sati sna. Veoma je važno da san bude miran i spokojan, da sve brige odagnate pre počinka. Omogućite melatoninu da se stvara. To je hormon koji se luči isključivo noću, a koji je zadužen za dobar san, usporavanje starenja, podmlađivanje i jačanje imuniteta.
Saveti za miran san – Najbolje je spavati u mraku. Ležaj mora biti udoban, dušek ni tvrd ni mek, posteljina čista, načinjena od prirodnih materijala (preporučljivo je staviti vrećicu lavande pod jastuk za lepše snove). U slučaju hroničnih bolesnika, asmatičara, kao i osoba s dekopenzacijom srca, jastuk traži više uzglavlje. Kada je o svemu tome reč, vrlo su nam potrebni i snovi, to jest važno je i da sanjamo kada spavamo. Prilikom promene sredine svi tražimo atmosferu i uslove poput one u našoj kući, jer te promene izazivaju nesanicu kod mnogih i traže adaptaciju koja može trajati nekoliko dana. Zato mnogi ljudi na put nose lične jastučiće, pogotovo za decu. Za bračne drugove preporučljivo je da im soba bude izolovana, odvojena i svakako pripremljena za dobar san – podrazumeva se dobra provetrenost i diskretna svetlost. Za lakšu noć se preporučuje šolja čaja od lipe pre počinka. Ipak, najvažnije je da ne tražite stalno nečiju pomoć, savete, lekove, samilost… jednostavno prestanite da se žalite. Nemojte neprestano pričati o bolesti, već vodite računa o celokupnom životu, o sitnicama koje život znače, a na koje smo pri brzom tempu života sasvim zaboravili. Družite se, smejte se i ne mislite na godine. Mladi ste onoliko koliko se mladim osećate.
Prim dr Nada Macura
(Ruski doktor 10/16)