Kiropraktika i diskus hernija:
Kiropraktički tretman je nehirurška opcija u lečenju diskus hernije. Ali kakav je pristup kiropraktičara u lečenju ovog stanja? Pre nego što dođemo do toga, napravićemo mali pregled o tome šta je diskus hernija.
Šta je „ispali“ diskus? Da li je to isto kao diskus hernija?
Između kičmenih pršljenova se nalaze međupršljenski diskusi. Diskus ima ulogu apsorpcije i razlaganja sila.
Zamislite da skačete. Šta bi se dogodilo koštanom delu pršljenova, koji čine kičmu, bez zaštite i podrške ovih diskusa? Sada, krivite kičmu na stranu. Ponovo, zamislite šta se sve dešava diskusima. Bez njih, kičma ne bi mogla da funkcioniše.
Međupršljenski diskusi ne „ispadaju“, mada fraza „ispali diskus“ je postala popularna u opisivanju diskus hernije. Kroz ovaj tekst, koristićemo izraz pravi izraz, diskus hernija.
Vaši diskusi se sastoje od annulus fibrosus (spoljni sloj) i nucleus pulposus (središnji, mekani deo). Kada dođe do pucanja spoljašnjeg dela diska, unutrašnji materijal može da izađe napolje. Mnogo faktora može da dovede do pucanja.
Na primer, to može biti preveliki stres na diskus zbog lošeg držanja ili prevelike težine.
U stvari, diskus herniju može da izazove i kombinacija faktora.
Da li kijanje može da izazove diskus herniju?
Za mnogo ljudi sa bolom u leđima koji je izazvala diskus hernija, problem počinje polako i postepeno se povećava dok se ne osete simptomi, kao što je bol u leđima.
Na primer, recimo da kinete i odjednom osetite oštar bol u leđima. Nakon toga se taj bol proširi u nogu. Verovatno ste imali uslove za diskus herniju i kijanje je pokrenulo proces. Tako da, da. Kijanje, ili kašalj, može da dovede herniju međupršljenskog diska.
Kiroprakitka i diskus hernija
Kiropraktičar može da pomogne u lečenju bola u leđima i simptomima diskus hernije.
Na pregledu, vaš kiropraktičar će proći kroz, vašu istoriju bolesti, uraditi ortopedske i neurološke testove.
Kiropraktičar će tražiti nekoliko stvari.
Da li su refleksi očuvani? Da li vaši nervi šalju pravilno impulse?
Da li postoji gubitak mišićne snage i/ili mase?
Da li postoji gubitak osećaja duž nerva?
Ovo su važna pitanja na koja će da daju odgovor ortopedski i neurološi testovi.
Kiropraktičar će takođe da pažljivo pregleda držanje tela i rentgen snimak ili magnetna rezonanca su vrlo poželjni u dijagnostičkom procesu.
Kiropraktičari pregledaju celu kičmu. Čak i ako imate samo bol u donjem delu leđa, kiropraktičar će pregledati vaš vrat takođe u želji da vidi kako vaša kičma u celosti funkcioniše. Zašto? Zato što jedan deo leđa može da utiče na druge delove kičme i/ili tela.
Nakon svih informacija, vaš kiropraktičar će da odluči da li je zaista došlo do povrede međupršljenskog diskusa. Od vrste povrede zavisi tretman koji će kiropraktičar da koristi.
Neki pacijenti nisu dobri kandidati za tretman kiropraktikom. Na primer ako imate sindrom kaude ekvine, onda vam je potrebna hitna medicinska pomoć, jer kiropraktičar tu ne može da pomogne.
Ako kiropraktičar uvidi da je došlo do velikog gubitka snage, osećaja, refleksa ili bilo koja neurološki znak, onda će da vas uputi hirurgu.
Međutim, najčešće povrede međupršljenskih diskusa su u vezi sa diskus hernijom i vaš kiropraktičar će da iskoristi svoje znanje i tehnike u cilju lečenja.
U lečenju takvog diskusa, kiropraktičar će napraviti plan koji uključuje kičmenu manipulaciju i druge tehnike u smanjenju simpotma. To će uvek biti individualni program, sa uključenom, osnovnom, manuelnom terapijom, masažom koja priprema mišiće za sam tretman kiropratike i terapeutskim vežbama.
Od čega će tretman da se sastoji, zavisi od bola, aktivnosti pacijenta, opšteg zdravlja i onoga što vaš kiropraktičar misli da je najbolje za vas. Kao i pri svakom lečenju, ne ustručavajte se da postavite pitanje o procedurama. Želite da razumete šta će biti urađeno i kako će to pomoći u rešavanju bola.
Vaš kiropraktičar će napraviti plan za vaš povređeni diskus i ako se simptomi ne poprave nakon tretmana, uputiće vas na konsulatciju sa spinalnim hirurgom.