Išijas i spondiloza – prvi deo:
Jak bol uzrokovan pomeranjem kičmenog pršljena, uklještenje nerva, najčešće išijadikusa, veoma je čest kod ljudi u najproduktivnijem dobu. Dijagnoza lumboišijalgije govori da je pritisnut nerv koji ide ka nozi, uz jak bol kičme prema jednoj ili obema nogama.
Svaki čovek je potencijalno ugrožen. To je cena našeg uspravnog hoda, ali i uslova u kojima živimo i radimo. Istraživanja pokazuju da su žene ugroženije od muškaraca. Svaka druga žena žali se na bol u kičmi, ali taj bol podnose danima, pre nego što se jave lekaru. Za muškarce je svojstveno da se kod njih pojavi nagli, oštar bol. Po svim pokazateljima, razlog za „ženski“ i „muški“ bol je u različitim vrstama poslova koje obavljaju – žene, pored opterećenja trudnoćom, koja utiče i na kičmu, tradicionalno brinu o kućnim poslovima i uglavnom češće imaju radna mesta koja predviđaju dugotrajno stajanje, brigu o drugima, podizanje i nošenje tereta. Kako se leči lumbalni sindrom i šta možemo učiniti da taj bol ublažimo ili izbegnemo, za Lisu govori pukovnik prim. dr sci. med. Slobodan Borozan, načelnik fizijatrije na VMA:
Kako se bolest manifestuje?
“ Lumbalni sindrom je najčešći od svih oboljenja u fizijatrijskoj praksi. Većinom zahvata ljude naklonjene sedenju i nedovoljnoj aktivnosti, uglavnom one koji imaju već započete degenerativne promene na lumbalnom delu kičmenog stuba. Lumbalni sindrom je praćen različitim simptomima. Osim bola, prati ga i ograničeni pokret u pravcu savijanja, tzv. antefleksija. Pri pregledu konstatuje se prisustvo ili odsustvo ograničenja u istezanju ispravljene noge što se zove Lazarevićev znak. Kada se taj deo dodiruje, osete se Valeksove tačke levo i desno, na dnu lumbalne kičme. Grupa mišića paralelna s kičmenim stubom je napeta i bolna pri dodiru.“
U drugom delu čitajte: Kada se pacijenti javljaju lekaru, terapije i vežbe….
Izvor LISA 14/2005