Bol u leđima pogađa sve veći broj ljudi – četiri od pet odraslih osoba patiće kad-tad od ovakvih bolova. Problemi sa leđima zauzimaju važno mesto jer su značajan uzrok invalidnosti, propuštenih radnih dana i mnogih sudskih tužbi.
Iznenađujuća je činjenica da je kod gotovo 80% onih koji pate od bolova u leđima to rezultat previše napetih ili nedovoljno korišćenih mišića. Prenapregnut mišić može se iznenada stegnuti ili zgrčiti, zbog čega nastaje tvrda čvornovata masa koja oštrim bolom upozorava na novonastali problem.
Deset odsto slučajeva bolova u leđima prouzrokovano je osteoartritisom ili problemima sa diskom. Veoma je mali broj onih koji pate od bolova u leđima zbog neke ozbiljne povrede.
Kada se pojavi bol u leđima, pre nego što se bilo šta preduzme, važno je znati da li je postojala neka ozbiljnija povreda. Ukoliko nije bilo neke teže povrede, najvažnije je ne učiniti ono štobiste najradije učinili – leći na mekan ležaj. Odmarajte se dan, najviše dva nakon blaže povrede ili pojave bola. U toj fazi mogu pomoći obloge od leda i lekovi za opuštanje mišića, kao i nesteroidni protivupalni lekovi koje će vam prepisati lekar.
Nakon toga dolazi trenutak kada je potrebno da stanete na noge i započnete sa hodanjem. Hodajte uprkos bolovima. Specijalisti za leđne bolesti ističu da duže vreme odmaranja donosi više štete nego koristi jer mirovanje naglo oslabljuje leđne mišiće. Tokom produženog odmora čovek gubi kondiciju, a nakon dužeg mirovanja čak i slabija aktivnost može oštetiti ili oslabiti mišiće koji su tada toliko slabi da jedva mogu nositi vlastitu težinu. Srećom, u većini slučajeva u roku od četiri do dvanaest sedmica, bol u leđima nestaje sam po sebi. Evo nekoliko saveta koji će vam pomoći u sprečavanju nastanka ili povratka bolova u leđima:
-Nemojte sebi dopustiti da imate prekomernu težinu – to je najveća usluga koju možete učiniti svojim leđima.
-Izbegavajte cipele sa visokom potpeticama ( iznad 2,5 cm). One naginju karlicu i remete uravnoteženost kičme.
-Ojačajte leđne i trbušne mišiće posebnim vežbama. Hodajte, plivajte ili trčite najmanje pet puta sedmično po dvadeset minuta.
-Hranite se namirnicama siromašnim masnoćama, a bogatim vlaknima da biste poboljšali cirkulaciju. Na taj način krv bogata kiseonikom i hranljivim sastojcima može dopreti do problematičnih područja.
-Popijte svakodnevno dovoljnu količinu čiste vode (bar 6-8 čaša ili 2L).
Ove su mere važne za prevenciju bola u leđima, kao i kod svih vrsta artritisa.
(Život i zdravlje)